Najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh

Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
• Trekking na szczyt wygasłego wulkanu: 5671 m n.p.m.
• Perły kultury perskiej: Isfahan, Jazd
• Zabytki jednej z najstarszych kultur świata - Perskiej
• Największy bazar Iranu, z klimatem prawdziwego Orientu

Zapraszamy do tajemniczego Iranu, aby się przekonać o tym, co mówi każdy niezależny podróżnik, który podróżował po tym kraju. Iran jest przyjazny, otwarty i niezwykle piękny i dzięki ogromnej różnorodności, stanowi jedną z ciekawszych destynacji.

Demawend, wygasły wulkan w górach Alborz (z j. Perskiego) jest jednocześnie najwyższym szczytem Iranu, który wznosi się na wysokość 5671 m n.p.m. i jest prawie o kilometr wyższy od drugiego w kolejności szczytu, Alam Kuh, który tworzy idealną trasę aklimatyzacyjną dla naszej wyprawy. Ze szczytu rozpościerają się widoki na góry Alborz oraz na Morze Kaspijskie, zaś w kraterze wygasłego wulkanu można zobaczyć lodowiec. Ponadto, niektórzy poszukiwacze biblijnej Arki Noego uważają, że spoczęła ona właśnie pod Demawendem, a nie pod odległym o tysiąc kilometrów na zachód, również wulkanicznym Araratem. Jednak o ile widoki z Demawendu są niezwykłe, o tyle widoki z Alam Kuh (4848 m n.p.m.), który zdobędziemy podczas aklimatyzacji, całkowicie zapierają dech w piersiach.

Podczas naszego wyjazdu zwiedzimy stolicę Teheran. Jako aklimatyzację spędzimy kilka dni na Alam Kuh i później przygotowani osiągniemy szczyt Demawendu. Dal chętnych możliwość przedłużenia wyjazdu o kilka dni. Zwiedzanie najciekawszych zabytków takich jak Isfahan, czy Jazd.

Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Terminy i ceny wycieczek na sezon 2018 wkrótce! Zapisz się do naszego newslettera, a informację o nowościach i promocjach otrzymasz jako pierwszy!PROGRAM:

DZIEŃ 1 i 2
Przelot z Warszawy do Teheranu. Przylot około godziny 1:25. Zakwaterowanie w hotelu i krótki wypoczynek. Rano śniadanie i wyjazd metrem w góry. Dziwnie brzmi? Taki jest Teheran - obok miasta wznoszą się wysokie góry. Lekki trekking w pobliskich górach, a pod wieczór zwiedzanie centrum miasta oraz miejsc idealnych na rodzinne pikniki, a na koniec zakupy. Nocleg w hotelu w Teheranie.

DZIEŃ 3
Po śniadaniu kilkugodzinny przejazd malowniczymi dolinami. Towarzyszyć nam będą piękne pejzaże i widoki oraz liczne tunele, gdy będziemy podążać w stronę drugiego co do wysokości szczytu w Iranie - Alam-Kuh (4848 m n.p.m.), który będzie naszym sposobem na aklimatyzację. Nocleg spędzimy w klimatycznym schronisku.

DZIEŃ 4
Dzień przeznaczony na aklimatyzację. Całodniowy trekking wśród zapierających dech w piersiach szczytów. Poprzez piękne kaniony i wysokogórskie hale zdobędziemy przełęcz, gdzie pośród spoglądających na nas szczytów spędzimy noc w namiotach na wysokości 3800 m n.p.m.

DZIEŃ 5
Tego dnia zdobędziemy nasz pierwszy cel - szczyt Alam-Kuh, liczący sobie 4848 m n.p.m. Po krótkiej chwili refleksji nad otaczającym nas pięknem i cieszącymi oczy pięknymi widokami, zejdziemy do dużego ośrodka turystycznego u podnóży szczytu. Tam chwilę przeznaczymy na wypoczynek. Nocleg w schronisku.

DZIEŃ 6
Przejazd do miejsca rozpoczęcia kolejnego trekkingu, tym razem na najwyższy szczyt Iranu. Po drodze spędzimy relaksującą chwilę nad Morzem Kaspijskim, gdzie będzie możliwość kąpieli w Morzu Kaspijskim. I chociaż z punktu widzenia masowej turystyki, Może Kaspijskie nie jest zbyt atrakcyjne, to jednak po zdobyciu Alam-Kuh jest to zdecydowanie większa przyjemność niż by się mogło wydawać. Kontynuując naszą drogę pod najwyższą górę Iranu, po drodze zobaczymy Meczet. Noc spędzimy w namiotach.

DZIEŃ 7
Tego dnia po śniadaniu rozpoczyna się właściwy trekking, mający na celu zdobycie Demawendu. Trasa nasza prowadzi do schroniska na wysokości 4200 m. W okolicy schroniska rozbijemy namioty, gdzie spędzimy noc.

DZIEŃ 8
Wcześnie rano atak na szczyt Demawendu. Ruszamy spod schroniska na wysokości 4200 m n.p.m. Droga jest długa, ale nie wymagająca żadnych umiejętności technicznych. Wysiłek wynagradza jednak niesamowita panorama, a szczególnie widok Morza Kaspijskiego z samego szczytu (5671 m n.p.m.). W okolicach wierzchołka możemy obserwować wydzielać się gazy wulkaniczne, a we wnętrzu krateru wygasłego wulkanu zobaczymy lodowiec. Powrót do bazy, noclegi w namiotach.

DZIEŃ 9
Po zdobyciu szczytu, spokojne zejście na dół. Miasteczko Rineh jest bazą wypadową na najwyższy szczyt Iranu, ale można również tam znaleźć piękne zabytki. Zobaczymy między innymi typowy meczet ze złotą kopułą, z którego rozciągają się wspaniałe widoki na pasmo Alborz.

DZIEŃ 10
Dzień zapasowy podczas złej pogody / Przejazd do Teheranu. W Teheranie odwiedzimy między innymi Skarbiec Klejnotów Narodowych oraz zobaczymy pałac ostatniego Szacha Iranu. Dla chętnych ciekawe Muzeum Wojskowe i Muzeum Sztuki Islamskiej. Spacer po największym bazarze Iranu, gdzie można poczuć klimat prawdziwego Orientu. Wizyta na starym cmentarzu, gdzie pochowani zostali polscy pielgrzymi oraz żołnierze Armii Gen. Andersa, którzy zostali gościnnie przyjęci przez Irańczyków w czasie II wojny światowej. Popołudniowy odpoczynek w pięknym parku Saad Abad. Wieczorem przejazd w okolice placu Tajrish, które stanowi centrum życia nocnego.

DZIEŃ 11
Uczestnicy krótkiego terminu mają wylot do Polski rano o godzinie 5:25. Przylot do Warszawy o 14:25.

---------

Długi termin

DZIEŃ 11
Górskie wyposażenie zostawiamy w Teheranie. Lokalnym busem klasy VIP przejeżdżamy do Isfahanu. Zakwaterowanie w hotelu.

DZIEŃ 12
Zwiedzanie zabytków Isfahanu, będącego perłą architektury Wschodu, najpiękniejszego miasta Iranu, słynącego z błękitnych kopuł i wspaniałych zabytków, którego ulice ocienione są białymi platanami. Odwiedzimy największy w Iranie Meczet Piątkowy oraz przejdziemy się przez jeden z największych na świecie placów - Plac Immama Khomeiniego. Staniemy na wspaniałych, zabytkowych mostach na rzece Zayandeh. Nocleg w hotelu

DZIEŃ 13-14
Przejazd do pięknego miasta Jazd, jednego z największych na świecie ośrodków Zoroastryzmu – dawnej irańskiej religii państwowej. Zwiedzanie Świątyni Ognia, zbudowanej w 1934 r. gdzie od 1940 roku przechowywany jest palący się nieprzerwanie od 340 r. ogień. Dalsze zwiedzanie - Zendan­e Eskandar (Więzienie Aleksandra, obecnie Muzeum Etnograficzne), Silence Tower i mauzoleum Sheikh Roknaddin (meczet z piękną kopułą), Wieża Czterech Wiatrów, grobowiec Davazdah Imams (gdzie pochowano dwunastu imamów od XI w. n.e.), podziemny rezerwuar wody (zwanego inaczej zbiornikiem sześciu wiatrołapów). Zobaczymy też meczet Jameh w Fahraj z charakterystycznymi 48 metrowymi minaretami i meczet z zieloną kopułą, pięknym zdobnictwem - Amir Chakhmagh. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 15
Śniadanie i ostatnie spojrzenie na miasto, powrót do Tehranu. Wizyta na największym bazarze Iranu, gdzie można poczuć klimat prawdziwego Orientu, zakupić przyprawy, pamiątki i inne "wpadające w oko cuda".

DZIEŃ 16
Wylot z Tehranu i przylot do Warszawy.

Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

- Przelot samolotem z wszystkimi opłatami lotniskowymi.

- Opieka polskojęzycznego pilota/przewodnika górskiego.

- Transport po Iranu (minibus, lux-bus, metro).

- Opłaty za wyjście na Demawend i Alam-Kuh.

- Zakwaterowanie: 4x (9x) kwatery gościnne i/lub pensjonaty, 6x (6x) noclegi we własnych namiotach).

- 2x dziennie wyżywienie (tylko poza trekkingiem) .

- Opłaty za przepustki na Alam Kuh i Demawend .

- Materiały informacyjne i mapy.

- Gwarancja ubezpieczeniowa biura podróży.

- Ubezpieczenie NNW + KL + sporty ekstremalne + ubezpieczenie bagażu.

• obowiązkowa opłata na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wyżywienie podczas trekkingu
- bilety wstępu do zabytków
- dla chętnych wynajem muła do niesienia bagażu do bazy pod Alam-Kuh i Demawend

TREKKING:
Wymagana jest dobra kondycja fizyczna. Na trasie nie ma technicznie wymagających podejść, niemniej zdarzą się nam przejścia i przeprawy przez strumyki. Średni dzienny czas trekkingu ok. 8 godzin. Podstawowym utrudnieniem dla wchodzących na szczyt Demawendu jest rozrzedzone powietrze. Na szczycie panuje dwa razy niższe ciśnienie niż na poziomie dużego polskiego miasta, przez mogą zdarzać się nudności, zawroty i bóle głowy. Aklimatyzację zapewniamy poprzez wcześniejsze zdobycie czterotysięcznika Alam-Kuh, staramy aby powyższe dolegliwości wystąpiły w stopniu znikomym i nie stały się przeszkodą uniemożliwiającą zdobycie prawie sześciotysięcznego Demawendu. Na wyprawie wykluczony jest udział osób z chorobą uniemożliwiająca pobyt na dużej wysokości oraz w warunkach pustynnych. Program trekkingu może się zmienić w zależności od pogody, szybkości przemieszczania się grupy i innych warunków.

WYŻYWIENIE:
Wyżywienie podczas trekkingu należy zapewnić sobie we własnym zakresie. Będzie możliwość zaopatrzenia się w niezbędne produkty na bazarze w Teheranie. W miastach wyżywienie w lokalnych restauracjach.

ZAKWATEROWANIE:
Podczas trekkingu we własnych namiotach lub schroniskach. W miastach noclegi pensjonatach lub hotelach.

WYJAZD:
Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa. Inne miejsce po wcześniejszym ustaleniu, za dopłatą.

POGODA:
W sezonie, trwającym od czerwca do początku października, klimat w górach jest łagodny, jednak ze względu na wysokość należy się liczyć ze znaczącymi zmianami temperatur oraz możliwymi załamaniami pogody.

GRUPA:
Minimalna ilość klientów na wyjazd: 6

UWAGI:
Iran jest od kilkudziesięciu lat zamkniętym, ortodoksyjnym państwem islamskim. Co oznacza, że wszystkie kobiety–turystki muszą nosić na głowie chustę, poniżej nieobcisłe ubrania. Nie można odsłaniać ciała, nadgarstków, kostek, nóg. Pomimo radykalnych praw, meczety są szeroko otwarte dla turystów, w przeciwieństwie do innych krajów islamskich. Miejscowi Irańczycy, których będziemy spotykać będą bardzo gościnni i przyjaźni.

Organizatorem wycieczki jest Barents.pl - Biuro Aktywnych Podróży

Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl

ZOBACZ TEŻ INNE PROPOZYCJE NASZYCH CIEKAWYCH WYJAZDÓW

Kazbek+Trekking Tuszetia i Chewsuretia
GRUZJA
NA KAZBEK!

Trekking Tuszetia i Chewsuretia+Kazbek

wkrótce terminy na 2018 r.
Pod Uszbą. © Lidka Wiśniewska dla Barents.pl
GRUZJA

Trekking w Gruzji. Swanetia na lekko.

19-31.07. | 02-14.08. | 16-28.08.2018