Majówka w Mołdawii i Odessie 2017

Położone wśród wód Dunaju Wilkowo - miasteczko staroobrzędowców. To tu zaczyna się nasza podróż do "kilometra zero", gdzie Dunaj ginie w falach Morza Czarnego. © Agnieszka Jagiełło dla Barents.pl
• Degustacja jakościowych mołdawskich win w klimatycznych piwnicach
• "Besarabska Wenecja" - Wilkowo i rejs deltą Dunaju + birdwatching
• Mało znane państwo Naddniestrze i tajemniczy Gagauzowie
• Klimatyczna historyczna Odessa i plaże Morza Czarnego
• Polskie oblicze Mołdawii - wioski i spotkania

Mołdawia - wspaniałe krajobrazy, piękna przyroda i dobre wino. Na nowo odkrywana jakość wina i radość korzystania z winnic. Odkryjemy przed Wami miejsca, które są niedostępne dla zwykłych turystów. Naddniestrze – kraj uznawany na arenie międzynarodowej jedynie przez Abchazję i Osetię Południową, Gagauzja – autonomiczna republika, historyczna Besarabia i Odessa. Poznamy przyjaznych ludzi, zobaczymy tradycyjne wioski i folklor, ale również zaledwie kilka kilometrów obok zobaczymy pomniki radzieckich socrealistów. Panuje tam doskonała symbioza i niezwykle żywa mieszanka.

Zapraszamy do podróży z nami przez nieodkryte tereny Europy. Wycieczka jest przeznaczona dla wszystkich, którym nie przeszkadza postsowieckie podejście do czasu. Dla tych wszystkich, którzy uwielbiają poznawać ludzi i ich kulturę oraz są w stanie przetrwać niewielkie niewygody, aby zdobyć ciekawe doświadczenie. Ale także do wszystkich, którzy kochają dobrą jakość wina.

W terminie październikowym zapraszamy na Festiwal Wina w Kiszyniowie - radosne Święto Wina. Miasto przybiera wtedy odświętne barwy, a główna ulica, Bulwar Stefana Wielkiego, wypełnia się ludźmi. Koncerty tradycyjnej muzyki i litry dobrego wina. Do tego stragany z rękodziełem, np. wyszywanymi obrusami, wyrobami z drewna czy z gliny. Oprócz obowiązkowej degustacji można oczywiście uzupełnić zapasy i przywieźć do domu pamiątkę po urlopie w postaci kilku butelek dobrego wina.

W związku z szybko rosnącymi cenami biletów lotniczych zachęcamy do jak najszybszej rezerwacji miejsc. Cena zawiera bilet lotniczy do 1000 PLN. Złóż rezerwację już dziś i do zobaczenia w Mołdawii!

Numer Termin Dni Cena Uwagi Rezerwacja
148-17
29.04. - 06.05.
8

3490 PLN

TERMIN POTWIERDZONY!

>> CHCĘ JECHAĆ
Jedna z wielu malowniczych wiejskich chat. Błękit odstrasza owady i - według wierzeń - także złe moce. © Agnieszka Jagiełło dla Barents.pl

DZIEŃ 1
Przylot do spokojnej stolicy Mołdawii - Kiszyniowa, zakwaterowanie, zwiedzanie centrum miasta - ulica bulwar Stefan Cel Mare, kolumna zwycięstwa, prawosławne konwenty i klasztory, resztki starej architektury zmieszane z komunistycznym socrealizmem, wieczorem degustacja win w miłym towarzystwie eksperta lokalnych win. Dla chętnych wspólna kolacja mołdawskich potraw tradycyjnych i nocne karaoke.

DZIEŃ 2
Dzień poświęcony na dwie światowej sławy winnice - w tym ogromną Cricovą, gdzie prezydent Rosji świętował swoje pięćdziesiąte urodziny. Druga winnica - na mniejszą skalę, jest obleganym miejscem weselnych zabaw Mołdawian, a my podczas degustacji zaznajomimy się z całym procesem produkcji wina oraz z zasadami degustacji. Obiad w nastrojowym pałacyku z ogrodem pomiędzy winnicami. Zwiedzanie klasztornego kompleksu wykutego w skale oraz tradycyjnego wiejskiego gospodarstwa. Nocleg w sprawdzonej agroturystyce u przemiłych gospodarzy w wiosce pośród wzgórz - tu winorośle porastają całe gospodarstwa a wieczory spędza się przy suto zastawionym stole.

DZIEŃ 3
Poranny spacer po majowym Trebujeni wśród porannych mgieł będzie idealną porą na mały plener fotograficzny. Kolejny dzień poświęcimy na odkrywanie polskich tajemnic w Mołdawii. Zjedziemy północną część kraju, odwiedzimy Bielce, czyli Miasteczko Bełz, które stało się znane na całym świecie za sprawą jednej przepięknej żydowskiej piosenki. jedziemy wzdłuż i wszerz okoliczne wioski. Spędzimy czas w Domu Polskim i na rozmowach z rodakami i ich sąsiadami. Doświadczymy gościnności nie mniejszej, niż ze strony rodowitych Mołdawian, oczywiście kosztując lokalnego wina.

DZIEŃ 4
Toast "za Rodinu", czyli wizyta w nieuznawanym państwie Naddniestrze. Zwiedzanie tureckiej twierdzy w mieście Bender i przejazd najdłuższą trolejbusową linią w Europie do absurdalnego radzieckiego skansenu, stolicy państwa Naddniestrze - miasta Tiraspol. Wizyta w luksusowym supermarkecie Szeryf, rzut oka na stadion narodowy, opuszczona stacja kolejowa muzeum "wojny z Mołdawią" i pomnik generała Suworowa. Kawa lub piwo w kawiarence nad szeroko rozlewającym swe brzegi Dniestrem z rosyjskimi hitami w tle.

DZIEŃ 5
Kolejny unikatowy autonomiczny region Gagauzja - nie będzie mieć przed nami dziś tajemnic. Czekają nas kolorowe wioseczki, wizyta w postsowieckim kołchozie i Komrat - oryginalna stolica. Zobaczymy tu jedyny na świecie Uniwerstytet Gagauski, odwiedzimy targ rozmaitości, porozmawiamy z miejscowymi. W muzeum w Besalmie zobaczymy skansen dawnej Gagauzji, obejrzymy film i poznamy narodowe tańce oraz śpiewy. Przejazd do Besarabii nieomal nieuczęszczaną drogą na Izmaił, kolacja w klimatycznej knajpce w centrum.

DZIEŃ 6
Zwiedzanie starego portu rzecznego na Dunaju w Izmaile, turecki meczet i dojazd do Wilkowa - "Wenecji Besarabii". W wiosce zamiast dróg są kanały wodne, ludzie parkują łódkami prosto w ogrodach, zamiast chodników są drewniane kładki. Degustacja domowych win i produktów wprost od wesołej gospodyni. Nad opuszczonymi fabrykami zwyciężyła przyroda i to ona wyznacza tu rytm życia. Popłyniemy w rejs deltą Dunaju z lokalnym przewodnikiem oraz kapitanem łódki. Popłyniemy w stronę rumuńskich wysepek, po szlakach wodnych którymi się w czasach radzieckich poruszali przemytnicy produktów z Rosji, Turcji i Europy. Piknik i świeża lokalna ryba na jednej z wysepek należących do staroobrzędowców, herbata z samowaru z lokalnym miodem i degustacja wina ze szczepu, który występuje jedynie tam. Dotkniemy stopą "kilometra zero", pozbieramy muszle na pustkowiu, będziemy wypatrywać rzadkich gatunków ptactwa i cieszyć się przestrzenią w rezerwacie, do którego trzeba mieć pozwolenie na wstęp, będziemy więc sam na sam z naturą. Wieczorny przejazd do Odessy - "perły Morza Czarnego".

DZIEŃ 7
Spacer z lokalnym przewodnikiem ulicami Odessy począwszy od schodów Potiomkinowskich, przez rozmaite ciekawostki architektoniczne, na ulicy Deribassowskiej kończąc. Przejazd na plaże Morza Czarnego, kąpiel na jednej z słynnych plaż Arkadii. Jest to kurort w kurorcie, gdzie przepych i bogactwo kontrastują z sowieckim dizajnem. Wieczorny spacer ulicami "Adiesy-Mamy", czyli portowego miasta tętniącego nocnym życiem. Możliwość wizyty w miejscowej operze lub teatrze czy jednym z licznych, atrakcyjnych klubów nocnych.

DZIEŃ 8
Kontynuacja zwiedzania Odessy. Dla chętnych przejażdżka archaiczną w formie, ale w pełni sprawną kolejką linową i wizyta w Katakumbach - ich ogromny kompleks biegnie pod całą Odessą i okolicami. Schodząc do podziemia zobaczymy na własne oczy ślady po starożytnych Grekach, XX-wieczne pozostałości po wielu historycznych wydarzeniach i...prawdopodobnie najbardziej oryginalnie umieszczoną reklamę na świecie. Odessa ma wiele twarzy: kryminalną, żydowską a nawet polską, a my przyjrzymy się po trochu każdej z nich. O lokalne przysmaki potargujemy się na Priwozie - jednym z największych bazarów byłego ZSRR-u to tylko jedne z propozycji. Po południu obiad w jednej z klimatycznych odeskich restauracji i powrót do Polski.

Stado schodzi z pastwiska gdzieś pośród urokliwych mołdawskich wiosek. Pyszna bryndza powstaje dzięki nim. © Agnieszka Jagiełło dla Barents.pl

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• bilet lotniczy Warszawa - Kiszyniów i Odessa - Warszawa z wszystkimi opłatami do kwoty 1500 PLN/osoba (ze względu na gwałtownie rosnące ceny biletów prosimy o dokonywanie rezerwacji jak najwcześniej

• opiekę polskojęzycznej pilotki i tłumaczki

• transport lokalny

• jednodniowa wycieczka motorówką po delcie Dunaju

• zakwaterowanie: w domach u miejscowych gospodarzy, hotelach i guesthousach

• śniadanie

• gwarancję małej grupy (do 15 osób)

• degustacje wina i wykład na temat winnic w Mołdawii

• materiały informacyjne i mapy

• obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży

• ubezpieczenie NNW i KL i ubezpieczenie bagażu do 200 Euro

• obowiązkowa opłata na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- Opłaty za wstępy do zabytków, muzeów i kościołów (około 10 EUR)
- Wyżywienie (oprócz śniadania)
- Wstęp do Katakumb w Odessie

ZAKWATEROWANIE:
Podczas wyjazdu najczęściej będziemy zakwaterowani w domach gościnnych lub hotelach w pokojach dwuosobowych.

WYŻYWIENIE:
W cenie wycieczki zapewnione jest każdego dnia śniadanie. Reszta jedzenia we własnym zakresie. W miastach istnieje wiele sklepów i restauracji. Ceny produktów spożywczych porównywalne lub niższe od polskich.

TRANSPORT:
Podczas przejazdów będziemy mieć do dyspozycji własny minibus.

GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 6, maksymalnie 14.

KLIMAT:
Klimat w Mołdawii możemy porównać do klimatu panującego we Włoszech. Ilość słonecznych dni jest bardzo duża, dlatego Mołdawia to wzgórza pokryte winoroślą, która ma tu znakomite warunki do uprawy. W maju średnia temperatura powietrza wynosi 16-18 stopni, w lipcu i sierpniu 20-25 stopni.

WYJAZD:
Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa. Inne miejsce (Wrocław, Praga...) po wcześniejszym ustaleniu za dopłatą.

Organizatorem wycieczki jest Barents.pl - Biuro Aktywnych Podróży

© Kamila Konopczak, Barents.pl
© Kamila Konopczak, Barents.pl
© Kamila Konopczak, Barents.pl
© Kamila Konopczak, Barents.pl
© Kamila Konopczak, Barents.pl
© Kamila Konopczak, Barents.pl
© Kamila Konopczak, Barents.pl
© Kamila Konopczak, Barents.pl
© Kamila Konopczak, Barents.pl
© Kamila Konopczak, Barents.pl
© Kamila Konopczak, Barents.pl
© Kamila Konopczak, Barents.pl
© Kamila Konopczak, Barents.pl
Położone wśród wód Dunaju Wilkowo - miasteczko staroobrzędowców. To tu zaczyna się nasza podróż do "kilometra zero", gdzie Dunaj ginie w falach Morza Czarnego. © Agnieszka Jagiełło dla Barents.pl
Jedna z wielu malowniczych wiejskich chat. Błękit odstrasza owady i - według wierzeń - także złe moce. © Agnieszka Jagiełło dla Barents.pl
Stado schodzi z pastwiska gdzieś pośród urokliwych mołdawskich wiosek. Pyszna bryndza powstaje dzięki nim. © Agnieszka Jagiełło dla Barents.pl
Wnętrze jednej z prawosławnych cerkwii. © Agnieszka Jagiełło dla Barents.pl
Degustacja wina w jednej z dwóch największych winnic na świecie - Cricovej. Na pierwszym planie szampan. © Agnieszka Jagiełło dla Barents.pl
© Moldavian Tourism Agency dla Barents.pl
© Moldavian Tourism Agency dla Barents.pl
Wycieczka po mołdawskie wino. Wino jest mołdawską tradycją i pasją. © Moldavian Tourism Agency dla Barents.pl
Wycieczka do Mołdawii i Odessy © Kamila Konopczak, Barents.pl
Wycieczka do Mołdawii i Odessy © Kamila Konopczak, Barents.pl
Wycieczka do Mołdawii i Odessy © Kamila Konopczak, Barents.pl
Wycieczka do Mołdawii i Odessy © Kamila Konopczak, Barents.pl
Wycieczka do Mołdawii i Odessy © Kamila Konopczak, Barents.pl
Wycieczka do Mołdawii i Odessy © Kamila Konopczak, Barents.pl
Wycieczka do Mołdawii i Odessy © Kamila Konopczak, Barents.pl
Wycieczka do Mołdawii i Odessy © Kamila Konopczak, Barents.pl
Wycieczka do Mołdawii i Odessy © Kamila Konopczak, Barents.pl
Wycieczka do Mołdawii i Odessy © Kamila Konopczak, Barents.pl
Wycieczka do Mołdawii i Odessy © Kamila Konopczak, Barents.pl
Wnętrze jednej z prawosławnych cerkwii. © Agnieszka Jagiełło dla Barents.pl
Wycieczka do Mołdawii i Odessy © Barents.pl

ZOBACZ TEŻ INNE PROPOZYCJE NASZYCH CIEKAWYCH WYJAZDÓW

Gruzja i Armenia: To, co najlepsze z Kaukzau. Barents.pl
GRUZJA
HIT SEZONU!

Gruzja i Armenia: piękno Kaukazu

30.07.-14.08. | 12-26.08. i inne terminy
Spitsbergen - Na Krańcu Północy. Wycieczka z Biurem Podróży Barents.pl ©Roman Stanek Barents.pl
ARKTYKA

Spitsbergen: na Krańcu Północy

21-27.07. I 12-18.08.