fbpx Wyprawa nad Bajkał - koleją, łodzią, autami i pieszo!

Wyprawa nad Bajkał - koleją, łodzią, autami i pieszo!

Woda będzie nam towarzyszyć podczas całej podróży. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
• Rejsy po Bajkale – od Świętego Nosa do Olchonu
• Niezwykła wyspa Olchon i Szamańska Skała
• Trekkingi na szczyty Buriacji – Górę Miłości i Szczyt Czerskiego
• Historyczne buddyjskie dacany
• Zwiedzanie zabytków Irkucka
• Krugobajkałka – zabytkowa kolej wzdłuż jeziora
• Termalne łaźnie, gorące źródła i ruska bania

Bajkał. Jezioro, które istnieje w świadomości bardziej jak legenda, niż rzeczywistość. Zimą skryte pod grubą warstwą lodu, latem przyciągające ładnymi plażami, a także niepowtarzalną przyrodą i krystalicznie czystą wodą. Endemiczne gatunki zwierząt i roślin, niepowtarzalne formacje skalne, a także reliktowe stepy i wzgórza wyspy Olchon.

Ale Bajkał to nie tylko niezwykła przyroda. To także mieszanka kultur, która powoduje, że Buriacja i Zabajkale to jedne z najciekawszych do odwiedzenia regionów w całej Rosji. To Syberia, a więc niemal w każdej wsi czekają na ciekawych świata zabytki drewnianej architektury - bogato zdobione drewniane cerkwie, przyciągające ornamentyką i zdobieniem kopuł. Zanim jednak pojawili się Rosjanie, w okolicach Bajkału prężnie kwitła inna kultura – buddyjskiego lamaizmu, równie fascynującego jak tybetański. Podróżować więc można również pomiędzy dacanami (centrami religijnymi i naukowymi), dowiadując się w jaki sposób z buddyzmem radziła sobie władza sowiecka. Zanim jednak na Zabajkalu pojawił się buddyzm, lokalni mieszkańcy w chwilach słabości odwracali głowy ku świętym górom, potokom i skałom. Wykształcił się dzięki temu niezwykły rodzaj szamanizmu, którego ślady w dalszym ciągu można tutaj dostrzec.

Buriacja to także polskie ślady. Wierszyna to polska wieś, do której prowadzi wyboista droga. Kolej nadbajkalską budowali między innymi polscy zesłańcy po Powstaniu Styczniowym, a pierwsze poważne badania geologiczne i przyrodnicze prowadził Jan Czerski, niezwykła postać, która łączyła sobą Polskę i Białoruś.

Zapraszamy na niepowtarzalną wyprawę nad Bajkał. Będziemy pływać – po Bajkale oczywiście. Będziemy się wspinać – na syberyjskie szczyty. Będziemy jeździć pociągiem – po zabytkowych torach, przez malowniczą trasę upstrzoną tunelami. Będziemy jeździć samochodem – po bezkresie stepu. Przyroda, kultura, aktywność i odpoczynek, to wszystko w jednym podczas wyprawy nad Bajkał - jedynej w swoim rodzaju!

Terminy wycieczek

Numer Trudność Termin Dni Cena Uwagi Rezerwacja
164-20 1-2 Od 04.06.2020 do 21.06.2020 18

9990 PLN

CHCĘ JECHAĆ
165-20 1-2 Od 30.07.2020 do 16.08.2020 18

9990 PLN

CHCĘ JECHAĆ
166-20 1-2 Od 13.08.2020 do 30.08.2020 18

9990 PLN

CHCĘ JECHAĆ
Wnętrze cerkwi. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl

WAŻNE: Wizyta w strefie przygranicznej wymaga zgłoszenia do odpowiednich służb i z odpowiednim wyprzedzeniem. Zgłoszenia "na ostatnią chwilę" będą rozpatrywane w trybie indywidualnym.

 RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1-2
Spotkanie na lotnisku Chopina w Warszawie. Z przesiadką w Moskwie udamy się do Irkucka. Przejazd z lotniska do hostelu, zakwaterowanie i odpoczynek. Następnie, po późnym śniadaniu, udamy się na zwiedzanie miasta.

DZIEŃ 3
Rano wyruszymy autobusem do skansenu Talcy. To założone w 1969 r. muzeum architektury i etnografii, niepowtarzalny zbiór drewnianej syberyjskiej architektury sakralnej i świeckiej. Wizyta w ogromnym kompleksie Talcy, będzie jednocześnie okazją do bliższego przyjrzenia się dziedzictwu kulturowemu pierwotnych mieszkańców tego regionu – Buriatów oraz kolonizatorów, czyli Rosjan. Następnie wybierzemy się do miasteczka Listwianka, gdzie odwiedzimy jedyne w całej Rosji muzeum limnologiczne, działające przy Instytucie Limnologicznym. Instytut prowadzi badania biologiczne, hydrologiczne i geologiczne Bajkału, więc odwiedzając je będziemy mogli prześledzić niezwykłą historię endemicznej fauny i flory oraz samego zbiornika wodnego Jeziora Bajkalskiego. W drodze powrotnej odwiedzimy targ, gdzie zjeść można pyszną świeżą rybę. Powrót do Irkucka, gdzie spędzimy noc.

DZIEŃ 4
Opuszczamy Irkuck. Po śniadaniu, łodzią lub pociągiem (w zależności od warunków pogodowych oraz dostępności transportu), wyruszymy do miejscowości Sludianka, trasą zwaną Krugobajkałką. Jest to jedna z ciekawszych atrakcji okolic jeziora. Historia linii kolejowej, biegnącej wzdłuż jeziora, sięga połowy XIX wieku. Jest tu również i polski wątek – okolice Bajkału, były miejscem zsyłek Polaków po upadku Powstania Styczniowego. Wysiądziemy na niezwykle pięknym dworcu kolejowym w Sludiance, zbudowanym z bloków marmuru. Miejscowość słynie również z ogromu występujących tu minerałów (za czasów sowieckich istniała tu kopalnia, dziś wydobywa się je raczej nielegalnie). Miłośnicy mineralogii, w prywatnym Muzeum Mineralogicznym zobaczyć będą mogli ogromną kolekcję apatów, mików, spineli czy diopsyd. Po trudach dnia udamy się na kolację (tym razem doskonały płow) oraz do tradycyjnej ruskiej bani. Nocleg w hostelu w Sludiance.

DZIEŃ 5
Rozpoczynamy aktywniejszą część naszego wyjazdu. Rano samochodem wybierzemy się na granicę miasta, skąd rozpoczniemy trekking na Szczyt Czerskiego (2090 m n.p.m.) w paśmie górskim Chamar-Daban. W zależności od naszych sił, przejdziemy całą trasę (20 km), bądź też dotrzemy tylko do przełęczy (14 km). Współczesna nazwa góry pochodzi od nazwiska polsko-białoruskiego geologa i przyrodnika Jana Czerskiego, zesłanego na Syberię po Powstaniu Styczniowym.

DZIEŃ 6
Ze Sludianki wyruszamy do Tunkińskiego Parku Narodowego, pomiędzy dwoma łańcuchami górskimi – wschodnimi pasmem gór Sajan oraz Chamar-Daban. Dotrzemy do miejscowości Arszan, co w języku buriackim, oznacza źródło leczniczej wody. Nie bez powodu – pod koniec XIX wieku odkryto tu węglanowo-siarkowe źródła mineralne. Dla chętnych możliwość kąpieli. Możliwe jest odwiedzenie cmentarza znajdującego się niedaleko miasteczka, na którym zostali pochowani polscy zesłańcy na Syberię. Nocleg w niezwykle klimatycznym rodzinnym pensjonacie.

DZIEŃ 7
Kolejny z aktywnych dni naszego wyjazdu! Tym razem czeka nas trekking na Górę Miłości (2144 m n.p.m.). Przejdziemy około 20 km szlakiem na górę, z którą związana jest interesująca miejscowa legenda. Nazwa góry wzięła się od dawnej buriackiej legendy o nieszczęśliwej miłości dwojga ludzi. Na szczycie góry zakochani ludzie widzą swój los – rozstanie bądź wieczną miłość. Wejście zatem na sam szczyt - tylko do odważnych :-)

DZIEŃ 8
Tego dnia wybierzemy się na eksplorację okolic dzikiej rzeki Kyngarga, która zachwyci nas niezwykle ciekawymi formacjami skalnymi oraz niepowtarzalną florą i fauną. Następnie wyruszymy z powrotem do Arszanu, skąd dalsza droga prowadzi do miejscowości Żemczug. Niewielka górska miejscowość znana jest przede wszystkim z unikalnych w skali światowej termalnych źródeł. Odważni, którzy zdecydują się na leczniczą kąpiel, będą mogli skorzystać z dobrych właściwości nie tylko węglanów i metanu, ale także strontu, litu, molibdenu i tytanu. Oprócz gorących źródeł, ciekawą atrakcją miasteczka jest budynek w stylu dacanu (buddyjskiej uczelni-klasztoru), w którym znajduje się lokalne muzeum. Z Żemczugu wrócimy do Sludianki, gdzie wieczorem wsiądziemy w nocny pociąg do miejscowości Nauszki.

DZIEŃ 9
Do Nauszek, znajdujących się na granicy z Mongolią, powinniśmy dotrzeć około południa. Przesiądziemy się w autobus, który zabierze nas do Kiachty, małej miejscowości przygranicznej. Kiachta powstała w latach 20. XVIII wieku jako ważny ośrodek handlowy między Imperium Rosyjskim i Chinami. W związku z tym, mimo swej prowincjonalności, zachwyca ciekawą architekturą neoklasycystyczną. Jednym z najciekawszych przybytków jest budynek kawiarni Swoboda, gdzie będziemy mogli odpocząć przy kawie. Miejscem naszego noclegu będzie dziedzictwo innego imperium – sowieckiego, gdyż noc spędzimy w socjalistycznym hotelu Drużba, czyli przyjaźń.

DZIEŃ 10
Po śniadaniu wybierzemy się do ciekawego muzeum w Kiachcie, przedstawiającego historię miasta oraz relacje pomiędzy Buriatami, Chińczykami i Rosjanami. Następnie samochodami udamy się do dacanu Muroczyn, który jest jednym z najwspanialszych zabytków buddyjskich w regionie. Główna świątynia pochodzi z połowy XVIII wieku, z czasem dobudowane zostały dodatkowe mniejsze świątynie. Jest to najważniejszy ośrodek lamaizmu na całym Zabajkalu. Wieczorem powrót do Kiachty.

DZIEŃ 11
Z Kiachty wyruszamy do Ułan Ude. Po drodze, w Iwołdze Górnej, zwiedzimy kolejny istotny zabytek buddyjskiej kultury Zabajkala - Dacan Iwołgiński. W języku buriackim, nazwa klasztoru to Koło Poznania Przynoszące Szczęście i Pełną Radość. Właśnie w tym dacanie siedzibę ma zwierzchnik lamaizmu rosyjskiego. Niezwykłość historii dacanu polega na tym, że zgodę na jego budowę miał wydać ponoć sam Józef Stalin. Dzisiaj uznana jest za ważny ośrodek religijny oraz atrakcję turystyczną. Po dotarciu do Ułan Ude zwiedzimy historyczne centrum, w którym na szczególną uwagę zasługuje… największa na świecie głowa Lenina. Historię lamaizmu przybliżą nam z kolei odwiedziny w muzeum etnograficznym. Wieczorem dotrzemy do byłej stanicy kozackiej, a dziś niewielkiej miejscowości Ust-Barguzin, gdzie spędzimy noc.

DZIEŃ 12
Po śniadaniu wybierzemy się do miejscowości Monachowo, skąd wyruszymy w podróż łodzią po Bajkale. Okrążymy półwysep zwany Świętym Nosem (najprawdopodobniej ze względu na jego kształt). Dotrzemy do Zatoki Żmij, gdzie przywitają nas termalne źródła. Wieczorem powrót do Ust-Barguzinu.

DZIEŃ 13
W końcu, po niemal dwóch tygodniach podróży, wsiądziemy na łódź, by przepłynąć Bajkał. Wody Bajkału zajmują prawie 30 tysięcy kilometrów kwadratowych, jezioro rozciąga się na długości prawie 650 kilometrów, a w najgłębszym (zmierzonym) miejscu ma głębokość prawie 1650 metrów. Przede wszystkim jednak, jest jeziorem, które uważane jest za posiadające najczystszą wodę na świecie. Dotrzemy do miejscowości Chużyr na największej na jeziorze wyspie Olchon. Wieczór spędzimy w świętym dla Buriatów miejscu, pod Szamańską Skałą, która do dzisiaj jest najważniejszym celem wędrówek wyznawców szamanizmu.

DZIEŃ 14
Wyspa Olchon znana jest przede wszystkim ze swojej zapierającej dech w piersiach przyrody. Tego dnia zwiedzimy wschodnią część wyspy w trakcie samochodowej wyprawy. Jest ona pełna ciekawych formacji skalnych i panoramicznych widoków. Pod koniec dnia dotrzemy do północno-wschodniego krańca wyspy, na przylądek Choboj, skąd oglądać można wody jeziora, a przy dobrej pogodzie półwysep Święty Nos. Nocleg w Chużyr.

DZIEŃ 15
Drugi dzień na Olchonie poświęcony zostanie jego zachodniej części. Będziemy się przemieszczać wśród pięknych krajobrazów, stepów, reliktowych i pofałdowanych wzgórz. Resztę dnia spędzimy na odpoczynku nad Małym Morzem, częścią Bajkału oddzieloną od reszty wyspą Olchon. Wieczorem czeka nas pożegnanie z jeziorem w ruskiej bani.

DZIEŃ 16
Wracamy do Irkucka. Dotrzemy tam wieczorem. Dla chętnych możliwy spacer do centrum, gdzie znajdują się między innymi piękne, oryginalne drewniane domki.

DZIEŃ 17-18
Wybierzemy się na całodzienną wyprawę do wioski Wierszyna. Prowadzi do niej jedynie wyboista, gruntowa droga. Jest to niezwykłe miejsce, gdyż niemal wszyscy mieszkańcy wioski są z pochodzenia Polakami. Mimo że przez dziesięciolecia, ze względu na brak kontaktu z krajem, znajomość języka zaczęła zanikać, odwiedziny we wsi są niezapomnianym podsumowaniem niezwykłego czasu nad Bajkałem. Wieczorem powrót do Irkucka i pożegnanie z miastem. Nad ranem przejazd na lotnisko i przelot przez Moskwę do Polski.

Kozacka syberyjska forteca w skansenie Talcy (Talcy open-air museum). Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl

 ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• bilet lotniczy w dwie strony wraz z wszystkimi opłatami lotniskowymi

• bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych

• zakwaterowanie

• wyżywienie: śniadania i obiady lub kolacje (w zależności od dnia)

• transport: mikrobusy, samochody terenowe, łodzie, pociąg turystyczny na trasie Kolei Krugobajkalskiej, pociąg dalekobieżny ze Sludianki do Nauszek (przedziały 4-os. sypialne)

• bilety wstępu do zwiedzanych obiektów i parków narodowych

• pakiety informacyjne i mapy

• ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro

• obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

 WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• koszty wizy do Rosji (ok 500 PLN)
• pozostałe wyżywienie
• dopłata do pokoju 1-os. (1000 PLN)

 BILETY LOTNICZE:
Miejscem wylotu jest WARSZAWA. Inne miejsce wylotu za dopłatą (w takim przypadku prosimy o kontakt z biurem).

 KLIMAT I POGODA:
Temperatura w lecie jest dobra, zwykle na poziomie około 18-20°C. Zdarzają się lata, kiedy temperatura sięga 30°C. W nocy temperatura może spaść do 5-10°C. Woda ma około 15°C w lipcu i sierpniu - to dwa najlepsze miesiące na podróżowanie, aby doświadczyć letniego Bajkału w pełni.

 POZIOM TRUDNOŚCI: 
Wycieczka ma charakter objazdowy z elementami trekkingów. Większą trudność sprawić mogą jedynie trekkingi na Górę Miłości i Górę Czerskiego. Wejście na Górę Miłości to około 1100 m przewyższenia, natomiast na Górę Czerskiego około 1200-1300 m. Trekkingi nie są obligatoryjne.

 GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 8, maksymalnie 15.

 UWAGA:
Wyjazdy do Rosji i krajów byłego Związku Radzieckiego wymagają czasami od uczestnika dużej dozy cierpliwości w stosunku do szybkości lokalnej obsługi, zrozumieniu wymagań lub ustaleń czasowych. Jeżeli tylko będziemy w stanie odłączyć się od „zachodniego” poczucia czasu i obowiązkowości, wówczas wyjazd będzie przepięknym, niepowtarzalnym doświadczeniem.

 INNE:
• Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.
• Zapoznaj się z zasadami, jak zapisać się na wycieczkę oraz z ogólnymi warunkami uczestnictwa w wycieczce.
• Organizatorem wycieczki jest Barents.pl - Biuro Aktywnych Podróży.

Mapa poglądowa trasy wycieczki. Wyprawa nad Bajkał - koleją, łodzią, autami i pieszo!
Mapa poglądowa trasy wycieczki. Wyprawa nad Bajkał - koleją, łodzią, autami i pieszo!
Kultura i tradycje Syberii. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Kultura i tradycje Syberii. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Syberyjski kościółek w Skansenie Talcy. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Syberyjski kościółek w Skansenie Talcy. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Muzeum limnologiczne w Listwiance pozwala poznać podwodny świat Bajkału. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Muzeum limnologiczne w Listwiance pozwala poznać podwodny świat Bajkału. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Bajkał. Jedno z najpiękniejszych jezior świata. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Bajkał. Jedno z najpiękniejszych jezior świata. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Syberyjska przyroda. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Syberyjska przyroda. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Przerwa na lokalną rybkę :-) Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Przerwa na lokalną rybkę :-) Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Wyprawa nad Bajkał to nie tylko piękny czas nad jeziorem, to również spacery po okolicznych górach. © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Wyprawa nad Bajkał to nie tylko piękny czas nad jeziorem, to również spacery po okolicznych górach. © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Zwiedzaj Bajkał aktywnie! Piesza wycieczka w góry Syberii. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Zwiedzaj Bajkał aktywnie! Piesza wycieczka w góry Syberii. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Dacan Iwołgiński (buddyjski klasztor) w Ułan Ude. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Dacan Iwołgiński (buddyjski klasztor) w Ułan Ude. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Jeden ze stuletnich domów w centrum Ułan Ude. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Jeden ze stuletnich domów w centrum Ułan Ude. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Widziane z okien Krugobajkałki :-) Syberyjska wieś. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Widziane z okien Krugobajkałki :-) Syberyjska wieś. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
"Na kwaterze". Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
"Na kwaterze". Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Ust-Barguzin. Sklep z wędzonymi rybkami. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Ust-Barguzin. Sklep z wędzonymi rybkami. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Zatoka Żmij i kąpiel w termalnych źródłach. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Zatoka Żmij i kąpiel w termalnych źródłach. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Szamańska Skała. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Szamańska Skała. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Szamańska Skała na wyspie Olchon - święte miejsce Buriatów. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Szamańska Skała na wyspie Olchon - święte miejsce Buriatów. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Plaże u stóp Szamańskiej Skały na wyspie Olchon. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Plaże u stóp Szamańskiej Skały na wyspie Olchon. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Perełki architektury drewnianej. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Perełki architektury drewnianej. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Woda będzie nam towarzyszyć podczas całej podróży. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Woda będzie nam towarzyszyć podczas całej podróży. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Wnętrze cerkwi. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Wnętrze cerkwi. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Kozacka syberyjska forteca w skansenie Talcy (Talcy open-air museum). Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Kozacka syberyjska forteca w skansenie Talcy (Talcy open-air museum). Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Detale architektury drewnianej. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Detale architektury drewnianej. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Tradycyjny ewenkijski dom. Skansen Talcy. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Tradycyjny ewenkijski dom. Skansen Talcy. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Domy pierwszych osadników Syberii. Skansen Talcy. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Domy pierwszych osadników Syberii. Skansen Talcy. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Wewnątrz domu w Skansenie Talcy. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Wewnątrz domu w Skansenie Talcy. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Wewnątrz domu w Skansenie Talcy. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Wewnątrz domu w Skansenie Talcy. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Skansen Talcy. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Skansen Talcy. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Wnętrze syberyjskiej szkoły z czasów carskich. Skansen Talcy. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Wnętrze syberyjskiej szkoły z czasów carskich. Skansen Talcy. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Mistrz rzemiosła w Skansenie Talcy. Wyroby z kory brzozowej. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Mistrz rzemiosła w Skansenie Talcy. Wyroby z kory brzozowej. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Spacer po arcyciekawym Skansenie Talcy. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Spacer po arcyciekawym Skansenie Talcy. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Zabytkowe sprzęty użytku domowego. Skansen Talcy. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Zabytkowe sprzęty użytku domowego. Skansen Talcy. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Dzień dobry nad Bajkałem! Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Dzień dobry nad Bajkałem! Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Tablica pamiątkowa poświęcona polskim badaczom Syberii. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Tablica pamiątkowa poświęcona polskim badaczom Syberii. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Listwianka. Sprzedaż świeżych ryb! Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Listwianka. Sprzedaż świeżych ryb! Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Stateczek transportowy/pasażerski. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Stateczek transportowy/pasażerski. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Sklepik z żywnością w Porcie Bajkał. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Sklepik z żywnością w Porcie Bajkał. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Śniadanie nad Bajkałem w promieniach letniego słońca. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Śniadanie nad Bajkałem w promieniach letniego słońca. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Babuszki na plotkach :-) Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Babuszki na plotkach :-) Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Zielone wzgórza nad Bajkałem. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Zielone wzgórza nad Bajkałem. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Sieci rybackie. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Sieci rybackie. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Ivo trzyma UFO ;-) Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Ivo trzyma UFO ;-) Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Odpoczynek nad Bajkałem. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Odpoczynek nad Bajkałem. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Przyjemny trekking syberyjską tajgą. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Przyjemny trekking syberyjską tajgą. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Autentyczna kuchnia... Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Autentyczna kuchnia... Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
...na świeżym powietrzu. Samowar obowiązkowy! Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
...na świeżym powietrzu. Samowar obowiązkowy! Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Bajkał o zmierzchu. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Bajkał o zmierzchu. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Święty Nos - osada rybacka nad Bajkałem. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Święty Nos - osada rybacka nad Bajkałem. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Tablica informacyjno-naukowa. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Tablica informacyjno-naukowa. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Pod lokalnym sklepem. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Pod lokalnym sklepem. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Młodociany sprzedawca na lokalnym targu. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Młodociany sprzedawca na lokalnym targu. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
W tajdze :-) Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
W tajdze :-) Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Jeden z wielu mostków na rzeczce Sludianka. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Jeden z wielu mostków na rzeczce Sludianka. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Flora Bajkału. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Flora Bajkału. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Kolorowe jeziorko z domieszką lodu i śniegu. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Kolorowe jeziorko z domieszką lodu i śniegu. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Rododendrony!!! Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Rododendrony!!! Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Szamańskie miejsce kultu w paśmie górskim Chamar-Daban. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Szamańskie miejsce kultu w paśmie górskim Chamar-Daban. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Sprzedaż ryb na trasie Kolei Transsyberyjskiej. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Sprzedaż ryb na trasie Kolei Transsyberyjskiej. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Drewniana łódź przed drewnianą chatą. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Drewniana łódź przed drewnianą chatą. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Współczesne "ryciny" :-( Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Współczesne "ryciny" :-( Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Spacer w głąb Syberii podczas wyprawy nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Spacer w głąb Syberii podczas wyprawy nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Zwiedzaj Bajkał aktywnie! Piesza wycieczka w góry Syberii. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Zwiedzaj Bajkał aktywnie! Piesza wycieczka w góry Syberii. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Podczas trekkingu. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Podczas trekkingu. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Głowa Lenina. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Głowa Lenina. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Lokalny sprzedawca mięsa na targu. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Lokalny sprzedawca mięsa na targu. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Dacan Iwołgiński (buddyjski klasztor) w Ułan Ude. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Dacan Iwołgiński (buddyjski klasztor) w Ułan Ude. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Tablica pamiątkowa. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Tablica pamiątkowa. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Syberyjska architektura drewniana. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Syberyjska architektura drewniana. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Drewniane detale. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Drewniane detale. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Za dacanem. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Za dacanem. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Przed dacanem. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Przed dacanem. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Zachód słońca nad Syberią. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Zachód słońca nad Syberią. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Wędrowcy nad brzegiem Bajkału. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Wędrowcy nad brzegiem Bajkału. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Nad Bajkałem © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Nad Bajkałem © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Spacery i trekkingi syberyjską tundrą. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Spacery i trekkingi syberyjską tundrą. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Rejs po Bajkale połączony z połowem ryb :-) Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Rejs po Bajkale połączony z połowem ryb :-) Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Mgła nad Bajkałem. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Mgła nad Bajkałem. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Wyspa Olchon. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Wyspa Olchon. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Szamańska Skała prawie o zachodzie słońca. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Szamańska Skała prawie o zachodzie słońca. Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Kąpiel w Bajkale. Upał 35 stopni C i tylko 10 stopni C wody... Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Kąpiel w Bajkale. Upał 35 stopni C i tylko 10 stopni C wody... Wyprawa nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Wycieczka nad Bajkał. Warto! © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Wycieczka nad Bajkał. Warto! © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Bajkał jest piękny o każdej porze dnia i roku! Wycieczka nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl
Bajkał jest piękny o każdej porze dnia i roku! Wycieczka nad Bajkał © fot. Ivo Dokoupił dla Barents.pl

ZOBACZ TEŻ INNE PROPOZYCJE NASZYCH CIEKAWYCH WYJAZDÓW

SYBERIA
Rzeka Czuja. Wycieczka na Ałtaj z Barents.pl. fot. © Roman Stanek, Barents.pl
KAMCZATKA
WULKANY!
Wycieczka na Kamczatkę - wulkan Tolbaczik fot. Ⓒ Irina Dalecka dla Barents.pl