Wyprawa nad Bajkał: syberyjski trekking

• trekkingi w syberyjskich górach
• wyspa Olchon - serce Bajkału
• rejs wodolotem po Bajkale
• bania - syberyjska łaźnia parowa
• zwiedzanie zabytków Irkucka i Kranosjarska

Zapraszamy na wyprawę nad Bajkał-Góry-Las – nad brzegi syberyjskiego morza, do tajgi i w góry. To będzie podróż, która pozwoli od podszewki poznać te niezwykłe okolice, ich przyrodę, a także kulturę i duchowość mieszkańców. Przez te kilkanaście dni spróbujemy przeniknąć do ich świata.
Wspólnie wyruszymy na górskie szlaki, odwiedzimy święte miejsca szamanistów i buddyjskie świątynie. Będziemy zachwycać się bajecznymi krajobrazami wyspy Olchon i wykąpiemy się w Bajkale. Czekają nas posiedzenia w bani – rosyjskiej łaźni parowej – i ognisko nad brzegiem Morza Syberii. A na koniec podróż pociągiem po torach BAM-u i Kolei Transsyberyjskiej.
Nie chodzi o to, żeby podróżować po Syberii, ale żeby wniknąć w głąb tej krainy. Świadomie nie włączyliśmy do programu tej wyprawy kilku „słynnych” atrakcji turystycznych i nie zaplanowaliśmy noclegów w najlepszych hotelach. Zamiast tego spędzimy kilka dni wędrując mało uczęszczanymi szlakami w Górach Nadmorskich, Chamar-Dabanie i Tunkińskich Golcach. Odwiedzimy miejsca, które sprawiają wrażenie „końca świata”. Będziemy nocować u zaprzyjaźnionych gospodarzy i stołować się w bardzo lokalnych knajpach. I z pewnością doświadczymy spotkań z ludźmi, w trakcie których nie będzie wiadomo kto dla kogo jest większą atrakcją.

Terminy i ceny wycieczek na sezon 2018 wkrótce! Zapisz się do naszego newslettera, a informację o nowościach i promocjach otrzymasz jako pierwszy!DZIEŃ 1
Wylot z Warszawy i podróż lotnicza przez Moskwę na Syberię.

DZIEŃ 2
Przylot do Irkucka i przejazd nad Bajkał, do miejscowości Listwianka. Zakwaterowanie w ośrodku drewnianych domków. Spacer wzdłuż brzegu syberyjskiego morza i zwiedzanie Muzeum Bajkalskiego. Przechadzka nad rzeczkę Kriestowkę i do zabytkowej drewnianej cerkwi. Kolacja i wieczorny seans w bani – rosyjskiej łaźni parowej.

DZIEŃ 3
Rejs porannym wodolotem do położonej „pośrodku niczego” osady Bolszyje Koty. Stamtąd wędrówka szlakiem trekkingowym do Listwianki. Trasa prowadzi wzdłuż Bajkału i przez porośnięte iglastymi lasami grzbiety Gór Nadmorskich. Po drodze podziwianie widoków i napawanie się dziką przyrodą syberyjskiej tajgi. [Ok. 6-8 godz. wędrówki; stopień trudności średni] Wieczorem kolacja, bania i – faktultatywnie – wyjście na koncert miejscowego barda.

DZIEŃ 4Rano przeprawa promem na drugą stronę Angary – jedynej rzeki wypływającej z Bajkału. Potem zajmujemy miejsca w turystycznym pociągu i wyruszamy na całodniową wycieczkę po trasie zabytkowej Kolei Krugobajkalskiej, poprowadzonej wzdłuż malowniczych wybrzeży, na styku skalistych gór i Bajkału. Po przybyciu do stacji Kułtuk przesiadka do mikrobusu i przejazd do miejscowości Arszan, położonej u podnóża Tunkińskich Golców. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja.

DZIEŃ 5
Całodniowa wycieczka mikrobusem po rozległej Dolinie Tunkińskiej. Spacer do wodospadu w wąwozie rzeki Kyngargi. Postój na cmentarzu z mogiłami polskich księży – zesłańców. Przejazd do uzdrowiska Niłowaja Pustyń i degustacja zdrowotnych herbat ziołowych. Wizyta w Burchan-baabaj – świętym miejscu o niebagatelnym znaczeniu dla lokalnych wyznawców szamanizmu i buddyzmu. Przystanek na pozy – oryginalne danie kuchni buriackiej. Kąpiele w gorących źródłach mineralnych w Żemczugu. Po powrocie do Arszanu kolacja i wieczorny spacer po miejscowości.

DZIEŃ 6
Po śniadaniu wyjście na pobliską Górę Miłości (2202 m n.p.m., 1300 m wys. względnej). Ze szczytu roztaczają się wspaniałe widoki Doliny Tunkińskiej, strzelistych grani Tunkińskich Golców i odległych grzbietów gór Chamar-Daban. [Ok. 5 godz. wędrówki; stopień trudności wysoki] Po południu przejazd do położonej nad Bajkałem Sludianki – zwiedzanie zbudowanego z marmuru Dworca Kolejowego oraz Muzeum Mineralogicznego. Przejazd na kolację i nocleg do Bajkalska.

DZIEŃ 7
Poranny przejazd do miejscowości Tanchoj – siedziby Rezerwatu Bajkalskiego. Wizyta w muzeum przyrodniczym, a następnie wyjście w towarzystwie pracownika rezerwatu na szlak prowadzący do wnętrza tajgi [ok. 6 godz. wędrówki; stopień trudności średni]. Następnie przejazd nad Ciepłe Jeziora, wejście na pobliską górę Czapka Monomacha [ok. 1,5 godz. wędrówki; stopień trudności średni] oraz okazja do kąpieli. Powrót na kolację i nocleg do Bajkalska.

DZIEŃ 8
Po śniadaniu wyjazd mikrobusem do Irkucka. Zakwaterowanie w hotelu. Zwiedzanie zabytkowego centrum Irkucka: miejsce założenia miasta, zabytkowe cerkwie w stylu syberyjskiego baroku, centralny rynek i oryginalna drewniana zabudowa. Kolacja w restauracji, nocleg. Wieczorny spacer po bulwarze nad Angarą.

DZIEŃ 9
Wyjazd z Irkucka w kierunku wyspy Olchon. Po drodze przystanek w Ust'-Ordzie i wizyta w muzeum krajoznawczym prezentującym historię i kulturę Buriatów – rdzennej ludności zamieszkującej okolice Bajkału. Po południu przeprawa promem na Olchon – największą wyspę Bajkału – i przejazd do miejscowości Chużyr. Zakwaterowanie w bazie turystycznej, kolacja. Wieczorny spacer na brzeg Bajkału i seans w bani.

DZIEŃ 10 Całodniowa wycieczka autami terenowymi na północno-wschodni kraniec wyspy. Postoje na skalistych przylądkach Trzej Bracia i Choboj – okazja do spacerów wśród niesamowitych okoliczności przyrody. Wizyta w Pieszczance – miejscu dawnej stalinowskiej kolonii karnej. Przystanek przy jednej z dzikich plaż oraz w świetlistej tajdze modrzewiowej. Kolacja i wieczorne ognisko nad Bajkałem.

DZIEŃ 11
Lekki trekking po okolicach Chużyru. Trasa poprowadzi przez otwarte stepowe przestrzeni, pozwoli nacieszyć się widokami czystej toni Bajkału i dalekich Gór Nadmorskich. Będzie również wiodła przez tajgę oraz wzdłuż piaszczystej bajkalskiej plaży – okazja do kąpieli. [Ok. 5 godz. wędrówki; stopień trudności niski]. Wolne popołudnie w Chużyrze. Kolacja i wieczór pieśni turystycznej.

DZIEŃ 12
Rejs wodolotem na północny kraniec Bajkału. Po drodze widoki malowniczych wybrzeży wyspy Olchon oraz groźnych grzbietów Gór Nadmorskich. Wypatrywanie pojedynczych domów i
zimowii na wybrzeżach oraz głów nerp – bajkalskich fok – w toni jeziora. Po przybyciu do
Siewierobajkalska transfer do hotelu, kolacja i nocleg.

DZIEŃ 13
Wyjazd w góry na południe od Siewierobajkalska. Przejście wysokim brzegiem Bajkału na skalisty półwysep Łudar i do malowniczo położonej wioski Bajkalskoje [Ok. 3 godz. wędrówki; stopień trudności: średni]. Przejazd nad jezioro Sludiane – miejsce letniej rekreacji mieszkańców Siewierobajkalska. Po kolacji przejazd na dworzec kolejowy. Wyjazd pociągiem do Krasnojarska.

DZIEŃ 14
Podróż pociągiem po trasie słynnej Bajkalsko-Amurskiej Magistrali. Widoki gór, tajgi, dzikich syberyjskich rzek. Przejazd przez gigantyczną zaporę hydroelektrowni w Bracku. Krótkie postoje w miejscowościach, dla których jedyną łączność ze światem stanowi kolej.

DZIEŃ 15
Poranne przybycie pociągiem do Kransnojarska. Przesiadka do mikrobusa, przejazd do rezerwatu Stołby – wyjście na podziwianie granitowo-sjenitowych formacji skalnych [ok. 2 godz.; stopień trudności średni]. Po południu przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Zwiedzanie miasta:plac operowy, wzgórze Karaulnaja, dawny kościół katolicki, nabrzeże Jeniseju. Kolacja i nocleg.

DZIEŃ 16
Transfer na lotnisko. Wylot porannym lotem do Moskwy. W czasie przesiadki – przejazd do centrum i krótki spacer po centrum rosyjskiej stolicy: Plac Czerwony, Mury Kremla, GUM, rzeka Moskwa. Wieczorem wylot do Warszawy. Zakończenie wyjazdu na lotnisku im. Chopina.

Cena zawiera:

• przeloty Warszawa – Moskwa – Irkuck oraz Krasnojarsk – Moskwa – Warszawa

• zakwaterowanie: hotele 3* w Irkucku i Kranojarsku, hotele klasy turystycznej w Arszanie, Bajkalsku i Siewierobajkalsku, bazy turystyczne w Listwiance i Chużyrze (pokoje 2-os. w
drewnianych domkach, toalety, prysznic i bania wspólne), dwa noclegi w pociągu (przedziały 4-os. sypialne)

• wyżywienie: śniadania i kolacje na całej trasie, z wyjątkiem przejazdu pociągiem 14. dnia;
dnia) dodatkowo 2x obiad w formie pikniku

• transport: mikrobusy, samochody terenowe, wodolot, pociąg turystyczny na trasie Kolei
Krugobajkalskiej, pociągi lokalne (miejsca siedzące), pociąg dalekobieżny z Siewierobajkalska do Krasnojarska (przedziały 4-os. Sypialne), metro i pociąg Aeroexpress w Moskwie

• bilety wstępu do zwiedzanych obiektów i parków narodowych

• koszty wizowania

• ubezpieczenie (30 tys. euro KL, 3 tys. euro NNW, amatorskie uprawianie sportu)

• obowiązkowa opłata na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

Cena nie zawiera:

• wyżywienia w czasie przejazdu pociągiem 14. dnia

• zwyczajowych napiwków – ok. 40 USD

• dopłaty do pokoju 1-os. - 120 USD

Wycieczka organizowana jest w porozumieniu z partnerskim Biurem Podróży.

ZOBACZ TEŻ INNE PROPOZYCJE NASZYCH CIEKAWYCH WYJAZDÓW

Bajkał- najpiękniejsze jezioro świata

Tradycyjny gruziński strój
GRUZJA
ULEPSZONY PROGRAM!

Wycieczka do Gruzji

23.5.-4.6. I 15.7.-27.7. I 19.8.-31.8. I i inne